Muharay Elemér Népművészeti Szövetség

Kérjük, támogassa Szövetségünk működését adója 1%-val! Köszönjük!

Adószámunk: 19635394-1-41

Archív Hírek

Pécsváradi Leányvásár

2010. augusztus 16.

Hagyományőrző együttesek minősítése

2010. október 16-17.

Az erdős Zengő-hegy körül a török háborúkat átvészelt kis, magyar református falvak népének ifjúsága évenként találkozott egymással; Lukács napján (október 18.) vagy az azt követő szombaton Várkonyban és a rá következő országos vásáron, Pécsváradon. Ekkor már megérett a gesztenye és újbor is volt a pincékben.

Távoli rokonok a Sárközből, Mohácsról és Belvárdról, és a szomszédos falvakból, Nagypallról, Hidasról, Váraljáról, Mázáról jöttek a lányok-legények seregestül. Nem volt sem Várkonyban, sem a váradi fölsővárosban udvar messziről jött vendégkocsi nélkül. A leányok legszebb ruháikban sétáltak fel s alá az utcákon, nótáztak, karikába „léptek", „futottak" és „ugrottak", szállt a rőzsetűz füstje és a serpenyőkben piruló gesztenye illata.
Ifjúsági találkozó volt ez, ismerkedő, barátságkötő, szerelemébresztő alkalom. A maga fajtájából való párt találhatott magának minden fiatal...Este nagy bál volt a várkonyi nagykocsmában, másnap pedig a váradi vásár sátraiban megvásárolhatták a bábsütőktől a sokatígérő mézeskalácsszíveket, rajta, az el nem mondott, csak üzent vallomással....

Ezt a kedves-izgalmas régi ünnepet nevezték el tréfásan leányvásárnak. (Andrásfalvy Bertalan)

Ezt a hagyományt eleveníti fel az 1966. óta megrendezésre kerülő „Leányvásár", melynek Szövetségünk is társrendezője.

A programunkban kezdetektől jelen vannak a kézművesek, népművészek, akik napjainkra országos hírű népművészeti kirakódó vásárral és bemutatókkal színesítik a főutca hangulatát. Ugyancsak rendszeresek a bábosok, színjátszók, népzenészek, utcaszínházasok, mutatványosok előadásai gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt élményt adó produkciói.

Hagyományossá váltak a rendezvényhez kapcsolódó kiállítások is, amelyeken elsősorban a település és a térség történelmi örökségét, népi hagyományait, kézművességét és egy-egy népi együttest mutatnak be az ide látogató vendégeknek, érdeklődőknek. A rendezvény részét képezi a térség gasztronómiai kultúrájának a bemutatása is, az ide látogatók a „Borok Utcájában" ízlelhetik meg a tájegység borait, és hozzá a híres sültgesztenyét.

Kétévente, így ebben az évben is, kérhetik minősítésüket a hagyományőrző táncegyüttesek és népiegyüttesek.

További információ:

e-mail:

muharay@mail.datanet.hu

muvhaz@pecsvarad.hu

Vissza a hírekhez